Doğal kaya kemerlerinin titremesinin ve potansiyel düşüşünün izlenmesi

Doğal kaya kemerlerinin titreşimlerini izleyen bilim adamları, 2018 SSA Yıllık Toplantısında sunulan araştırmaya göre, kemerlerdeki rezonans frekanslarının günden güne dinamik değişimlere uğradığını bulmuşlardır.

0
691
-Article Top-
- Advertisement -

Utah doktora öğrencisi olan Paul Geimer ve meslektaşları, doğal bir köprünün çökmeye hazır olabileceğini tahmin etmede frekans değişimlerini kullanılıp kullanılamayacaklarını belirlemek için analiz yapıyorlar.

Dünyanın en büyüklerinden ve doğal kaya köprüsü olan Gökkuşağı Köprüsü (Rainbow Bridge) ve benzeri doğal köprüler rüzgar ve depremler gibi sarsıntı ve insani rahatsızlıklar ile birkaç yönden sarsılırlar.

Utah Üniversitesi’nden Paul Geimer ve Jeff Moore, Utah’daki Owachomo Doğal Köprüsü’nün (arka plan) yakınına bir referans sismometreyi kurarken. Jacob Kirkegaard tarafından çekilen fotoğraf.

Geimer, “Araştırmanın ana itici güçlerinden biri 2008 yılında Wall Arch’ın Arches National Park’ta (Utah’da) patlamasıydı. “Yaz mevsiminde sakin bir gecenin ortasında, bir şeyin gerçekleşeceğine dair hiçbir belirti olmaksızın oldu.”

“İnsan yapımı yapıların hasarı tespit etmek ve ölçmek için titreşim izlemesi inşaat mühendisliğinde iyi bilinen bir tekniktir ve şimdi aynı yöntemlerin çoğunu aynı seviyeye sahip olmadığımız doğal yapılara uygulayabiliyoruz. Yapının ya da malzeme özelliklerinin kararlılığı hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Geimer’in çalışmalarının bir odak noktası, araştırmacıların, köprünün yakınındaki geniş bantlı sismik istasyonlar tarafından algılanan köprünün titreşim frekanslarında bir yıllık sürekli veri topladıkları Utah Su Kemeri Kemeri olmuştur. Alışılmadık derecede uzun olan kayıt, bilim adamlarının ortamdaki değişimlerle frekans değişimlerini ilişkilendirmesine ve çevre koşullarının kaya içerisindeki gerilmeleri nasıl değiştirdiğine dair öngörü modelleri oluşturmasına olanak sağlıyor.

Geimer, “Kemerin dinamik doğası karşısında ve frekansın değişimine şaşırdım” dedi. “Elastik günlük ve yıllık değişiklikler gerçekten dramatik olmuştur.”

Rezonans frekansları, sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde ve ortam sıcaklıkları yaz mevsiminde en sıcak olduğu zaman zirve yapar. Geimer, bu koşulların köprünün kabuğunu değiştirdiğini ve kaya kütlesinin sertleşmesine ve ark titreşiminin nasıl değiştiğine işaret ettiğini söyledi.

Bu değişiklikler muhtemelen zaman içinde kemeri zayıflatmaya çalışırken, araştırmacılar henüz bir arkın yakın bir çöküşünü gösteren bir frekans değişimini tespit edemediler. Geimer, “Başarısızlığı belirtmek için önemli değişiklikler gösteren bir durumu ölçtüğümüze inanmıyoruz – bu noktaya kadar ölçülen tüm değişiklikler, geçici ve geri kazanılabilir değişikliklerden kaynaklandı” diyor.

Her kemerin, su kemeri kadar dinamik olmadığını belirtti. “Bir düzineden fazla kemeri ölçtük ve hala cevap vermeye çalıştığımız olağanüstü bir soru, elastik frekans değişimlerinin neden tüm kemerler arasında yaygın olmadığı ve değişim eksikliği uzun vadeli stabilite için ne anlama geldiğidir.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.