Burj Al Khalifa, Türkçe adı ile Burç Halife’nin 2004’te başlanıp 2010 yılında tamamlanan inşasında 100 farklı uyruktan 12 bin işçi ve yüzlerce mühendis tam 22 milyon saat mesai yaptı; 100′ün üzerinde ülkeden 60′tan fazla danışman görev aldı.

İnsan yapımı çöl çiçeği

Mimar Adrian Smith, Burj Al Khalifa’yı geleneksel İslam mimarisi desenlerinden ve çöl çiçeği hymenocallis’ten esinlenerek tasarladı. Kulenin ana mimarisi, merkezinin çevresindeki üç elemandan oluşuyor; temeline bakıldığında çöl çiçeği hymenocallis’i andıran “Y” harfi açıkça görülüyor.

Yapımına 1,5 milyar dolar harcanan ve ilk ismi “Burj Dubai” olan binanın adı, 2009 yılında hazineye kişisel servetinden 10 milyar dolar fon aktararak Dubai’nin mali krize girmesini engelleyen Sheik Khalifa bin Zayed El Nahyan’ı onurlandırmak için “Burj Al Khalifa” olarak değiştirildi.

Burj Al Khalifa, Chicago merkezli Yüksek Binalar ve Kentsel Habitat Konseyi (CTBUH)’nin belirlemiş olduğu kriterlere göre 828 metrelik yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası rekorunu elinde bulunduruyor. Efsane gökdelen, Empire State binasının yaklaşık 2 katı, Eyfel Kulesi’nin ise yaklaşık 3 katı yüksekliği ile en yakın rakiplerine bile 300 metre fark atıyor. Yapı ayrıca 160 kattan oluşmasıyla “dünyanın en çok kata sahip binası” rekorunun da sahibi.

Burj Al Khalifa’nın inşasında, çimentonun yukarı taşınması için de özel bir teknoloji geliştirilmiş. Çimento, 601 metre yükseğe pompalanarak bir başka rekora daha imza atılmış. Pompalanan çimento yukarıda bir kalıp makinesine aktarılmış ve duvarlarda kullanılacak beton bloklar o anda, olmaları gereken yerde üretilmiş.

Köy büyüklüğünde bir alan

334 bin metrekarelik, ortalama bir köy büyüklüğünde bir alan üzerine kurulu olan Burj Al Khalifa, 50 metre derine inen temel kazıklarıyla da bir rekorun sahibi. Dünyadaki en derin temel kazıklarına sahip olan yapının temelinde 110 bin ton beton ve çelik, tamamında ise 330 bin metreküp beton, 39 bin ton çelik ve demir kullanılmış.

Binanın 150’den sonraki katları çelik gövdeli. Khalifa bu özelliğiyle de dünyada betonarme yapı üzerine çelik konstrüksiyon uygulanan ilk bina olma özelliğine sahip.

Mühendislerin “rüzgârın aklını karıştırmak” diye tabir ettikleri, keskin köşe ve kenar içermeyen dairesel tasarımıyla Burj Al Khalifa, yükseklerdeki çöl rüzgârının yarattığı olumsuz koşullardan da etkilenmiyor.

Evim stratosfere yakın olsun, manzara görsün diyenlere…

Dünyanın en yüksekteki evi, Burj Al Khalifa’nın 109’uncu katında yer alıyor. Evin, 95 kilometreyi aşan görüş mesafesiyle akıllara zarar bir manzaraya sahip olduğunu söylemeye dahi gerek yok.

160 kat, 828 metre, çık çık bitmez diyorsanız yanılıyorsunuz. Khalifa’nın saniyede 10 metre yükselebilen asansörleriyle 120’nci kata sadece 50 saniyede çıkılıyor. Gökdelen, bazıları iki katlı ve aynı anda 46 kişiyi -yani 5.500 kiloyu- taşıyabilen 57 asansöre sahip. Tek hat üzerinde, yer değiştirmeden 504 metre yüksekliğe çıkabilen asansörüyle yeni bir dünya rekoruna daha imza atan Khalifa, dünyanın en yükseğe çıkan servis asansörüne sahip olan bina olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Sil sil bitmez dedirten 26 bin cam panel

Gökdelenin 300 işçi tarafından monte edilmiş, 26 bin cam panelden oluşan dış cephesinin temizliği 3-4 ay sürüyor. Klasik tabirle anlatmak gerekirse, 17 futbol sahasını kaplamaya yetecek miktardaki cam paneller, çöl rüzgârı ve güneşi düşünülerek Burj Al Khalifa için özel olarak tasarlanmış. Camın dış yüzeyi bir ayna gibi güneş ışığını yansıtırken camın içinde yer alan gümüş plakalar, kızılötesi ışınları engelleyerek binanın ısınmasını önlüyor.

Cam panellerin ve duvarların sızdırmazlık ve dayanıklılık testi, binanın önüne yerleştirilen, I. Dünya Savaşı’nda kullanılmış bir savaş uçağının motoruyla yapılmış. Burj Al Khalifa bu yönüyle de, uçak motorunun yarattığı rüzgârla sınanan ilk bina olma özelliğine sahip.

Dubai’nin simgesi haline gelen binayı ziyaret edenlerin manzaranın tadını çıkardığı 124’üncü kattaki teras, dünyanın en yüksek gözlem terası oluşuyla Khalifa’nın rekorlarına bir yenisini daha ekliyor. Gözlem terasındaki seyir; Basra Körfezi’nin ve kentin, masa üzerindeki 3 boyutlu maketine bakmak gibi… 11 hektarlık bir parkın ortasına kurulmuş olan Burj Al Khalifa, çevresini saran yapay göllerin ve yeşilliklerin ortasında, çölde bir vahayı andırıyor.

Dışı kadar içi de iddialı

Burj Al Khalifa’nın iç mimarisi, ödüllü tasarımcı Nada Andric imzalı. Andric’in yerel kültürden ilham alarak tasarladığı iç mekânda; gümüş traverten döşemeler, Venedik sıva duvarlar, el dokuması kilimler ve taş işleri; cam, paslanmaz çelik ve doğal taşların mükemmel uyumu göze çarpıyor.

35 bin kişilik kapasitesiyle ucu göklere uzanan dikey bir şehri andıran Al Khalifa’nın 158’inci katı, dünyanın en yüksekte bulunan camisine de ev sahipliği yapıyor. Bu gösterişli şehirde bir de otel var; Armani Hotel Dubai. Otel, 160 oda/süit ve 144 özel konutu ile yüksekte yaşamak isteyenlere hizmet veriyor. Gökdelende spor kompleksi ve sağlık merkezi de unutulmamış elbette. Dünyanın en yüksekteki ikinci havuzu da Al Khalifa’nın 76’ncı katında.

Baş döndüren bir yemek ve dans

Khalifa’nın 122’nci katında dünyanın en yüksekteki restoranı, 144’üncü katında ise dünyanın en yüksekteki gece kulübü var. Önce göklerde bir yemek ardından bulutların arasında dans… Nasıl, kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Teknik Bilgiler;

  • Dünyanın en yüksek ve kendi başına duran yapısı:828 metre
  • Dünya üzerinde şu ana dek yapılmış ve her açıdan en yüksek yapı:828 metre
  • Dünyada en çok kata sahip olan yapı:160 kat
  • Dünyada bulunan en yüksek camii: Yapının 158. Katı
  • Dünya üzerindeki en hızlı ve en yükseğe çıkan asansör: Saatte 64 km hıza sahip
  • Dünyada en yüksekte bulunan gece kulübü: Bu gece kulübü 144. Katta bulunuyor.
  • Dünyanın en yükseğinde bulunan yüzme havuzu: Gökdelen 76. Katında bu havuza ev sahipliği yapmakta.
  • Dünyanın halka açık konumda bulunan en yüksek ve terasa sahip gözlem katı: 124.Kat

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.