Esaslı Tadilat Ruhsatları 2018 Deprem Yönetmeliği Kapsamında mı?

Esaslı tadilat ruhsatları 'nın hangi deprem yönetmeliğine göre yapılacağı konusundaki fikir ayrılıklarını gidermek amacıyla 30834 sayılı Resmi Gazete'de Tebliğ yayınlanmıştır.

0
3052

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018’in kapsamında yaşanan fikir ayrılıklarını gidermek amacıyla “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Esaslarına Dair Tebliğ” 30834 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlanmıştır.

2018 Deprem Yönetmeliği’nin kapsamında, esaslı tadilat ruhsatları konusunda bir çok farklı yorumlar yapılıyordu. Buna bağlı olarak da kurumlarda da farklı uygulamalar yapılıyordu. Bu konuya açıklık getirilmesi amacıyla “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Binalarla İlgili Uygulama Esaslarına Dair Tebliğ” 30834 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Peki, bu Tebliğ gerekli açıklığı sağlayabildi mi?

Hangi Durumlarda 2018 Deprem Yönetmeliği Esaslarına Uyulacak?

Proje firmaları ile belediyeler arasında en çok fikir ayrılığı olan konuların başında yürürlüğe giren yeni yönetmelikler veya yönetmelik değişiklikleri olmaktaydı. Bazı konularda halen anlam karmaşasına müsait ifadeler olduğunu söyleyebiliriz. Neden?

Yayınlanan tebliğe göre;

– 1/1/2019 tarihinden sonra; yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi işlemleri hakkında ilgili idarelere yapılacak olan ruhsat başvuruları,

– 1/1/2019 tarihinden sonra; bina kullanım sınıfı değiştirilecek ve/veya esaslı tadilata tabi olacak binalar için ilgili idarelere yapılacak olan başvurular,

Ruhsat tarihinden itibaren 2 yıl içinde inşasına başlanmayan veya 5 yıllık ruhsat süresi içinde tamamlanmayan ve 1/1/2019 tarihinden önce ruhsat yenilemesi yapılmayan binalar için ilgili idarelere yapılacak olan ruhsat başvuruları,

– 1/1/2019 tarihinden sonra; eksik katlı yapılarda kat ilavesi için ilgili idarelere yapılacak olan başvurularda

TBDY 2018 hükümleri geçerli olacağı bildiriliyor.

Her Esaslı Tadilat Yönetmelik Hükümlerine Tabi Olacak mı?

Kat ilaveleri dışında, ruhsat süresi içinde tamamlanamayan ve yine ruhsat süresi içerisinde ilgili idarelere yapılacak olan esaslı tadilat ruhsatları başvurusunda, ilk ruhsat alma tarihindeki yönetmelik hükümleri geçerli olmaktadır.

Değerlendirme

Yayınlanan Tebliğ’in 4. Maddesinin birinci fıkrasının b) bendinde esaslı tadilata tabi olan yapılar için başvuru şartı istenirken, aynı maddenin ikinci fıkrasında ise kat ilavesi hariç olmak üzere esaslı tadilatın ruhsat tarihindeki yönetmelik hükümlerine göre incelenmesi isteniyor. Sanırım bu durum dışındaki diğer konularda farklı anlaşılmaların önüne geçilecektir. Bakalım belediyeler ve diğer kurumlar bu farklı algıyı nasıl çözecek.

 

Hazırlayan;

İnş. Müh. Yüksel KAYA
yuksel@insaport.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.