Hangi Müteahhitlik Yetki Belgesine Başvurabilirim?

Herkes MÜTEAHHİT olamayacak diyerek çıkılan yolda, kimileri için hayal kırıklığı kimileri için tam yerinde bir yönetmelik olan “Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik”in getirdiği sınırlamalardan bahsedeceğim.

41
9642

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 14. Maddesi altı ay sonra 02.09.2019 tarihinde, diğer hükümleri de üç ay sonra 02.06.2109 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. 14. Maddede yetki belgelerinin grupları ve bu gruplar için gerekli iş deneyimi ile iş gücü şartlarına yer verilmiştir.

Yönetmeliğe göre A, B, C, D, E, F, G, H ve Geçici olmak üzere 9 yetki belgesi grubu bulunuyor. Bu grupların oluşturulmasında iş deneyim tutarı ve ortalama yıllık iş gücü olarak 2 ana unsur bulunmakta olup Tablo -1’de her grup için 2019 yılındaki sınır değerler verilmiştir. Mesela B grubu yetki belgesi için başvuruda en az 85.039.551,80 TL iş deneyim tutarı ile ortalama yıllık 24 usta ve 6 teknik personel iş gücüne sahip olunması gerekiyor. Bu belgeyi alanlar ise yaklaşık maliyeti en fazla 85.039.551,80 TL olan işi alabilecek.

Tek şart bunlar değil elbette. Belgeyi almak için ekonomik yeterliliği de sağlamanız gerekiyor. Ekonomik yeterlilik için 3 farklı oran bulunmakta olup başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıla ait bilançoya göre;

– Cari oranın (dönen varlıklar/kısa vadeli borçlar) en az 0,50
– Öz kaynak oranının (öz kaynaklar/toplam aktif) en az 0,10
– Kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranının 0,75’ten küçük

olması gerekiyor. Ama ben bu şartları sağlayamıyorum. Ne yapacağım? Şartı sağlayamayanlar, son 3 yıla ait belgelerini sunacaklar ancak bu belgelerin parasal tutarının ortalaması alınarak şartı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek.

Banka referans mektubunu da kullanabilirisiniz ama burada bankalarda kullanılmamış nakdi veya gayrinakdi kredisi ya da üzerinde kısıtlama bulunmayan mevduatının, başvurulan yetki belgesi grubunda sunulması gereken asgari iş deneyim tutarının % 5’inden az olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunlar dışında, başvuru sahibinin iş hacmini gösteren cirosunun da yeterli olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Yani, başvuru sahibinin, iş hacmini gösteren toplam ciro veya yönetmelik kapsamındaki işlerle ilgili cironun başvurulan yetki belgesi grubunda sunulması gereken asgari iş deneyim tutarı F grubu için % 10’undan; daha üst gruplar için ise % 20’sinden az olmayacak. Bu şartı başvuru tarihinden önceki yıl için sağlayamayanlar, başvuru tarihinden başlayarak son 6 yıldaki belgelerini sunabilecekler ve bu belgelerin sunulan yıllarının parasal ortalaması alınarak şartı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek.

Saygılarımla,
İnş. Müh. Yüksel KAYA

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

41 YORUMLAR

 1. selam aleyküm kolay gelsin yeni inşaata başlayacağım daha önce şirketimiz vardı iş yapmaktan vazgeçtiğimiz için şirketi sattık iş bitirmelerimiz vardı hepsi şirketin üzerineydi. yeniden karar verdik inşaat yapmaya müracaat edeceğim yeni yasa h grubuna kadar söylediler yeni yapacağım işte g grbu yeterliliği mevcut nasıl yapmalıyım

 2. MERHABA YÜKSELBEY BUKANUNDA ESNEME OLABİLİRMİ 2019 YILI KENDİ YERİMİZE ŞİRKET ÜZERİNDE TAPU 1200*800 M2 YER YAPTIK FAKAT KENDİ KENDİMİZE SÖZLEŞME YAPMADIMIZDAN G GURUBU ALAMİYORUZ DIGER VERİLER TUTUYOR YAPACAMİZ YER 2250 M2

 3. merhabalar Yüksel bey, benim toplamda 3080 m2 olan bir inşaatım var, anlaşma yaptığımız müteahhit işi bırakacak bizde zaten tadilat için belediyeye başvuracağız, bu inşaata kalan yerden bizim kendimizin yeni bir inşaat fırması var, bu fırma ile yeniden müteahhitlik belgesine baş vurduk bize H GRUBU belge verdiler, bu h grubuyla bu inşaatımızı tamamlayabilirmiyiz yada baş vurabilirmiyiz?

 4. Merhaba Yüksel Bey,

  Bizim önceden G grubu yeterliliği mevcut ortaklığımın olduğu bir şirketimiz vardı. Ortaklar olarak bu şirketi kapatarak herkes kendi yoluna denildi. Ben şu an makine mühendisiyim G grubu yeterliliği alma imkanım var mıdır ? Eski şirkette mimar arkadaşımın yeterliliği vardı bu yeterliliği makine mühendisi olarak ben alabilir miyim?

  Teşekkürler…

 5. Merhaba Yüksel Bey,

  Ben 1 sene önce mezun olmuş bir makine mühendisiyim. Aktif olarak iş tecrübem bulunmamaktadır. Fakat bir şirket kurup müteahhitlik yapmak istiyorum. G sınıfı yetki belgesi alabilir miyim? İnşaat mühendisleriyle ve mimarlara tanınan G belgesi hakkı biz makine mühendisleri içinde geçerli mi ? Ya da G belgesi almam için neler yapmam gerekiyor ? Teşekkürler.

 6. Merhaba , inşaat mühendisiyim 2013 mezuniyetli şahıs şirketi kuracağım . Mali yeterlilik koşulları daha önceden olmadığı için nasıl olacak , bir de hangi gruba girer diploma iş bitirme tutarından dolayı G grubu olma şansı var mı ? Teşekkürler

 7. Merhaba,
  18 yıllık mimarım.İlk defa şahıs şirketi kuracağım.Kentsel dönüşüm kapsamında bir binayı dönüştürmek istiyorum.G grubu talebinde bulunacağım.
  Direk G grubunu verirler mi?Zira 18 yıl ile bir rakamı çarpıyorlar ve ortaya bir iş hacmi çıkıyor ve ondan dolayı olabiliyor diye biliyorum.
  Teşekkürler.

  • Mustafa bey merhabalar,

   Resmi gazetede yayımlanan 31023 sayı numaralı ve 2020/1 numaralı kamu ihale tebliğinin ekinde 1/2/2020 – 31/1/2021 Döneminde Uygulanacak Eşik Değerler ile Parasal Limitler ve Tutarları – Madde 8’de “açıkça belirtilmiştir.

   2020 yılı yapım işleri eşik değeri 60.742.537 TL’den 65.213.187 TL’ye yükseltilmiştir.

   İş Deneyim Tutarı
   Yapım işleri eşik değerinin 7/100 katını geçmiş olması gerekmektedir.
   2020 yılı yapım işleri eşik değeri: 65.213.187,00 TL olduğundan asgari gerekli iş deneyim
   miktarı;

   7/100 x 65.213.187,00 = 4.564.923,09 TL’dir.
   Bu tutarı 2020 Yılı Mühendislik ve Mimarlık diploması iş bitirme tutarı olan 358.977,00 TL’ye oranladığımızda ortalama 13 yıllık ve üzeri deneyimlere sahip bir inşaat mühendisi ya da mimar, G grubu müteahhitlik belgesi almaya hak kazanır.

   4.564.923,09 TL /358.977,00 TL = 12,716
   İş Deneyim Belgeleri
   Benzer İş Grupları Tebliğinin “(B) Üst Yapı Bina İşleri ile ilgili işlere
   ait olması gerekmektedir.” İş deneyim belgeleri ıslak imzalı, İnşaat Mühendisi veya mimarlık mezuniyet belgeleri de noter onaylı olmalıdır.

   Yapı Yaklaşık Maliyeti
   Belge grubunun gerektirdiği asgari iş deneyim tutarının 3/2’sini geçmeyen bedel olan 6.847.384,64 TL yapım işlerini üstlenebilirler.

   Bu durumda;

   4.564.923,09 x 3/2 = 6.847.384,64 TL

 8. Merhabalar,
  1988 yılı mezunu İnşaat mühendisiyim.Mezuniyet sonrası yurt dışı işlerinde bulunduğum için ,2006 yılına kadar iş deneyimim Türkiyede yoktu.2006 yılından ,2018 yılına kadar iş deneyimlerim mevcut ,bu durumda şahıs firmam için ,iş deneyimleri belgeleri ile ,diplomam karşılığı hangi sınıf belgeyi alabiliyorum.Saygılar sunuyorum.İyi çalışmalar.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Diplomanızı aldığınız tarihten itibaren her gün için (15 yıl sınırlaması yok) o yıl açıklanan diplomanın değeri ile çarpıp diplomanızın iş bitirme değerini bulacaksınız. Buna ilave olarak diğer iş bitirmelerinizin değerini toplayıp 2020 yılı için müteahhitlik sınıf şartlarına göre bakacaksınız. Tek şart iş bitirme değildir.

 9. İyi gunler 2008 inşaat muhendisliği mezunuyum geçici muteahhidlik belgesi alarak iş yapabilirmiyim? Daha onceden yaklaşık 10.000 m2 lik şantiye şefliği deneyimim var şimdi kaç m2 lik yapıya muteahhidlik yapabilirim?

 10. yüksel bey mrb.yapacağım inşaat 4 arsa birisi şirketimin üstüne kayıtlı satın almıştım ve 5000 m2 inşaat alanı çıkıyor 3b g brubu için 2 h ile iş ortaklığı yapmak üzere 2 firma kurdum ve 4722 m2 g rubunda üst sınırmış ve kitlendik kaldık sorum şu arsanın birisinin benim ollması maliyet hesabında bir kriter teşkil ediyormu etmiyorsa benim ne yapmam lazım?teşekkür ederim şimdiden

 11. Merhaba,
  Size 2 sorum olacak.
  1)15 Yıllık Makina Mühendisiyim.Birçok şirkette mühendis ve yönetici olarak proje yönetimi alanında görevlerim oldu. Mevcut kanun daki 15 yıl şartı ve “2020 Yılı Mühendislik ve Mimarlık diploması iş bitirme tutarı ” üzerinden G sınıfı belge alabilirmiyim?İş tecrübesi olarak SGK girişlerini yada çalıştığım kurumlardaki proje bilgilerini mi paylaşmamız gerekli?
  2)Babamın H sınıfı belgesi var. LTD şirketimizinde belgesi yok ve sadece al-sat yapan cirosu iyi bir şirket. LTD şirkete de H sınıfı belge alsak 2H olarak başvurup G sınıfı belge alabiliyormuyuz?

 12. 20 bin m2 gibi büyük bir otel insaati yapacağım ancak 6 bina bitirmiş biriyim 6800 m2 iş yapmişim var otel inşaatını dostumdan alıyorum ihale yok ne yapmam gerekir

 13. Yüksel bey merhaba 28 yıllık makina mühendisiyim genelde ıstöa sektörü üzerine çalıştım aşağı yukarı 12-13 yılda yardımcı denetci ve denetci ve denetci olarak da yapdenetim firmasında görev aldım Yeni kuracağım şahıs girması içinhangi sınıf yetki belgesi alabilirim

 14. Mrb Yüksel bey kardeşim mimar 1998 mezunu ailemize ait arsalarımız var kentsel dönüşüm olacaklarda var şirket kurmak istiyoruz beraber G sınıf almak istiyoruz benim iş deneyimim ve mesleki yeterliliğim yok sorun olurmu G sınıfı bir şirket kurmaya. Cevaplarsanız memnun olurum

 15. Merhabalar Yüksel Bey.
  Ben mühendis veya mimar değilim. Sıfırdan bir şirket kurup müteahhitlik yapmayı düşünüyorum. Sizce limited mi şahıs şirketimi kurmam uygun olur. Şirketi kurduktan sonra H grubu belge almak ne kadar sürer ve maliyeti yaklaşık ne kadar olur. Birde H gurubundan G gurubuna geçeceğimiz zaman teknik personel ve ustanın bir yıldır şirkette çalışıyor olması mı gereklidir yoksa geçileceği zaman işe alınması yeterli midir.Biraz uzun oldu ama cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba İlyas Bey,

   Şahıs şirketi kurmanız durumda vergilendirme sizi zorlayacaktır. Limited kurmanız daha iyi olacaktır. Belge için gerekli prosedürler bulunuyor. Tahminin 10 ila 20 gün içinde alabilirsiniz. Tam bilmiyorum ama en az 10 bin TL masrafınız olabilir.

   Geçişte en az 365 gün süre ile bu vasıflarda bir veya birden fazla personel çalıştırdığınız belgelemeniz gereklidir.

 16. 2012 mezunu inşaat mühendisiyim. devlet bu mantığa göre bana sıvacı ile aynı belgeyi veriyor inşaat yapmak istediğimde…gerçekten düşündürücü…sadece H sınıfı belge alabiliyorum…

 17. 2012 yılı İnşaat Mühendisliği mezunuyum. G veya G1 grubu müteahhitlik belgesi almak istiyorum. Acaba alabilirmiyim? Şahıs şirketimi yeni kurdum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.