Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 14. Maddesi altı ay sonra 02.09.2019 tarihinde, diğer hükümleri de üç ay sonra 02.06.2109 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilmiştir. 14. Maddede yetki belgelerinin grupları ve bu gruplar için gerekli iş deneyimi ile iş gücü şartlarına yer verilmiştir.

Yönetmeliğe göre A, B, C, D, E, F, G, H ve Geçici olmak üzere 9 yetki belgesi grubu bulunuyor. Bu grupların oluşturulmasında iş deneyim tutarı ve ortalama yıllık iş gücü olarak 2 ana unsur bulunmakta olup Tablo -1’de her grup için 2019 yılındaki sınır değerler verilmiştir. Mesela B grubu yetki belgesi için başvuruda en az 85.039.551,80 TL iş deneyim tutarı ile ortalama yıllık 24 usta ve 6 teknik personel iş gücüne sahip olunması gerekiyor. Bu belgeyi alanlar ise yaklaşık maliyeti en fazla 85.039.551,80 TL olan işi alabilecek.

Tek şart bunlar değil elbette. Belgeyi almak için ekonomik yeterliliği de sağlamanız gerekiyor. Ekonomik yeterlilik için 3 farklı oran bulunmakta olup başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıla ait bilançoya göre;

– Cari oranın (dönen varlıklar/kısa vadeli borçlar) en az 0,50
– Öz kaynak oranının (öz kaynaklar/toplam aktif) en az 0,10
– Kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranının 0,75’ten küçük

olması gerekiyor. Ama ben bu şartları sağlayamıyorum. Ne yapacağım? Şartı sağlayamayanlar, son 3 yıla ait belgelerini sunacaklar ancak bu belgelerin parasal tutarının ortalaması alınarak şartı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek.

Banka referans mektubunu da kullanabilirisiniz ama burada bankalarda kullanılmamış nakdi veya gayrinakdi kredisi ya da üzerinde kısıtlama bulunmayan mevduatının, başvurulan yetki belgesi grubunda sunulması gereken asgari iş deneyim tutarının % 5’inden az olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bunlar dışında, başvuru sahibinin iş hacmini gösteren cirosunun da yeterli olduğunu ispat etmesi gerekiyor. Yani, başvuru sahibinin, iş hacmini gösteren toplam ciro veya yönetmelik kapsamındaki işlerle ilgili cironun başvurulan yetki belgesi grubunda sunulması gereken asgari iş deneyim tutarı F grubu için % 10’undan; daha üst gruplar için ise % 20’sinden az olmayacak. Bu şartı başvuru tarihinden önceki yıl için sağlayamayanlar, başvuru tarihinden başlayarak son 6 yıldaki belgelerini sunabilecekler ve bu belgelerin sunulan yıllarının parasal ortalaması alınarak şartı sağlayıp sağlamadığı kontrol edilecek.

Saygılarımla,
İnş. Müh. Yüksel KAYA

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

4 YORUMLAR

  1. selam aleyküm kolay gelsin yeni inşaata başlayacağım daha önce şirketimiz vardı iş yapmaktan vazgeçtiğimiz için şirketi sattık iş bitirmelerimiz vardı hepsi şirketin üzerineydi. yeniden karar verdik inşaat yapmaya müracaat edeceğim yeni yasa h grubuna kadar söylediler yeni yapacağım işte g grbu yeterliliği mevcut nasıl yapmalıyım

  2. MERHABA YÜKSELBEY BUKANUNDA ESNEME OLABİLİRMİ 2019 YILI KENDİ YERİMİZE ŞİRKET ÜZERİNDE TAPU 1200*800 M2 YER YAPTIK FAKAT KENDİ KENDİMİZE SÖZLEŞME YAPMADIMIZDAN G GURUBU ALAMİYORUZ DIGER VERİLER TUTUYOR YAPACAMİZ YER 2250 M2

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.