Günümüzde birçok yapıda çelik kullanılmaktadır. Kullanılan çeliğin en büyük düşmanı ise korozyon (paslanma) olmaktadır. Peki, çelik malzemede neden korozyon oluşur?

Çelik malzemelerin üzerinde pasif (CH) katman bulunmaktadır. Pasif katman karbonatlaşma, klorür difüzyonu, kimyasal katkı malzemeleri ile aşınmaktadır. Pasif katmanın aşınması ile çelik malzeme su ve oksijen ile tepkimeye girer ve korozyon (paslanma) başlar. Korozyona karşı tedbir alınmaz ise durdurulamaz.

Paslanma sonucu hacim artışı meydana gelir. Belli bir seviyeden sonra donatıyı çevreleyen beton katmanın çatlamasına ve dökülmesine neden olur. Zamanında müdahale edilmez ise paslanma hızlanır ve betonarme elemanın kapasitesi hızla azalır. Buda betonarme yapıda ciddi hasarlara neden olur.

Peki, paslanma nasıl durdurulabilir?

Paslanmanın tespit edildiği elemandaki donatıların çevresi açılmalı. Paslanan donatıların üzeri tel fırça veya kumlama işlemi ile temizlenmeli. Uygun kimyasal malzeme ile yüzey paslanmaya karşı korunmalı. Bu işlemden sonra yüksek mukavemetli harç ile yüzey tamir edilmelidir. Korozyon belli bir seviyeyi aşmış ise betonarme elemanda güçlendirme yapılmalı ve yeterli kapasite sağlanmalıdır.

Sonuç olarak, korozyon yapılarda ciddi hasarlara neden olabileceğinden gerekli önlemlerin en başından alınması gerekir. Korozyon tespit edilen yapı elemanlarına zamanında ve tekniğine uygun şekilde müdahale edilmelidir. Yapıda oluşabilecek hasarlar bu şekilde engellenmiş olacaktır.

Saygılarımla.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.