Deprem kuşağında olan ülkemiz için ilk deprem tehlike haritası 1945 yılında yayımlanmıştı. Bu deprem haritasının yayımlanmasından sonra, deprem haritası 6. kez değiştirilerek bugün ki halini almıştır. Bu haritanın oluşturulmasında Maden Tetkik Arama (MTA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) birlikte çalışmıştır.

Türkiye Deprem Tehlike Haritası yenilenerek, 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmış, 1 Ocak 2019 tarihinde de yürürlüğe girecektir.

Deprem Tehlike Haritası Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten hemen sonra erişime açılmıştı. Ancak sitede yaşanan yoğunluk ve güvenlik nedeniyle erişime kapatıldı. Gerekli tedbirler alındıktan sonra yeniden erişime açılmıştır. Deprem Tehlike Haritasına e-devlet üzerinden erişilebilmektedir. e-devlet girişi yaptıktan sonra karşınıza size ait bilgilerin olduğu yeni bir giriş ekranı geliyor.

Deprem Tehlike Haritasına erişmek için TIKLAYINIZ…

Buradan giriş yaptıktan sonra sistem sizi Deprem Tehlike Haritasına yönlendirecektir. Buradan gerekli bilgileri girmeniz halinde Türkiye Haritası üzerindeki istediğiniz her noktanın deprem parametrelerine ulaşabileceksiniz.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

Deprem Tehlike Haritası RİSK haritası değildir

Deprem Tehlike Haritasının RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

MTA da Yerbilimleri Haritasını Erişime Açtı

Maden Tetkik Arama (MTA), Türkiye’de fay hatlarının geçtiği haritayı erişime açmıştır. Bu haritaya erişilebilmesi için herhangi bir giriş yapılmasına gerek yoktur.

MTA Yerbilimleri Haritasına erişmek için TIKLAYINIZ…

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.