Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası

İnşaatı 23 yıl süren CSO artık yeni binasında hizmet veriyor.

0
255

1992 yılında Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası yeni binasının projesi için bir yarışma düzenlendi.  Çünkü Ankara’da, bu yönde yeterli görülen bir konser salonu mevcut değildi. 1992 yılında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından gerekli girişimler başlatılmış ve çağın gereklerine uygun bir proje yarışması hazırlanmıştı. Yarışmayı mimarlar Özcan ve Semra Uygur tarafından tasarlanan proje kazandı. Projenin ihalesi 1995’te, temel atma töreni ise 1997’de gerçekleşti.

Bu “Prestij Projesi” maalesef, ödenek ve tahsisat yetersizliği nedeniyle uzun süre beklemeye alınmış ve  gerçekleştirilemedi. İnşaatı 23 yıl süren binanın betonarme tasarım işlerini Prota Mühendislik, yapım işlerini ise Burkay – Çağdan ortak girişimi gerçekleştirdi.

3 Aralık 2020 günü yapılan konserle açılan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binası bu amaçla düzenlenen proje yarışması sonucuna göre yapılan dünya çapında örnek alınacak bir bina oldu.

Bina, Atatürk Kültür Merkezi alanının dördüncü bölgesinde inşa edildi. Beş bloktan oluşan yapının A Bloğu Koro Çalışma Binası olup, Konser Salonundan ayrı, müstakil giriş – çıkışı olacak şekilde toplam 4 katlıdır. Bu blokta; Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Çok Sesli Koro, Halk Dansları Topluluğu için ayrı ayrı olmak üzere, İdare Müdür/Şef Odaları, Genel Çalışma Salonları, Büyük Etüd Salonu, Yaylı – Nefesli – Mızraplı – Vurmalı Sazlar için Küçük Etüd Odaları, Araştırma ve İnceleme Mekânları, Müzik Dinleme Odaları, Notist Odası, Soyunma Odaları, Ses Kayıt ve Teknisyen Odaları, Teorik Derslerin Verilebileceği Sınıflar, Müzisyen Çalışma Odaları, Tablo Odası, 300 kişilik Yemekhane – Mutfak – Kütüphane, Kuaför, Yapım – Onarım Atölyesi, Sağlık Birimi, Genel Arşiv ve Teknik Servis Odaları bulunmaktadır.

Yapının B Bloğu, Konser Salonları ve Fuaye Binası’nı kapsamaktadır. Giriş Holünde; Bilet Satış Gişeleri, Danışma Bürosu, Konser Afişleri ve Teşhir Panoları bulunmaktadır. Protokolle ilgili kişilerin Konser Salonları ana girişlerinden bağımsız olarak Protokol Salonu ve salonun Protokol bölümüne ulaşımını sağlayacak bölümle başlamakta ve Ana Giriş ve Vestiyer Mahalli bulunmaktadır. Her iki salona bağlantılı, gerektiğinde sergi, kokteyl ve benzeri amaçlarda kullanılabilecek olan Fuaye ve Fuaye ile bağlantılı Protokol Salonu bulunmaktadır. Yarım çember kesitli ve 518 kişi seyirci kapasiteli küçük konser salonu da buradadır. Oda Müziği ve Resitaller için kullanılacak olan Sahne, Kontrol Kayıt Odası, Kulis, Prova ve Kayıt Salonu, Orkestra Şefi ve Orkestra Şefi Yardımcıları Odası, Misafir Şef ve Solistler Odası, Sanatçı ve Koro Giyinme Odaları, Makyaj ve Sanatçı Dinlenme Mahalli, Münferit ve Grup Çalışma Odaları, Müzik Kütüphanesi, Enstrüman Odası, İdare Ofisleri, Kafeterya, Mutfak, Teknik Bakım Bölümleri ve Teknik Servis Odaları bulunmaktadır. Elipsoid kesitli ve 2005 kişi seyirci kapasiteli Büyük Salonun yanı sıra İlk Yardım Odası, Güvenlik Odası, Akustik açıdan aynı değerde dinlenebilecek çağdaş imkânların kullanılabileceği, orkestranın her yerden rahatlıkla görülebileceği, salonun bütünlüğünü bozmayacak düzende yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı bölümü, 120 kişilik Orkestra ve 200 kişilik Koro elemanları için Sahne; Orkestra ve Koro elemanlarının sahneye çıkmadan önce son hazırlıklarını yaptıkları Kulis, Şefin ve Sanatçının konserden önce konsantre olacağı, konserden sonra kutlamaları kabul edeceği Kabul Salonu, Kafeterya, Elektronik Kontrol, Televizyon Yayın ve Kayıt, Radyo Yayın ve Kayıt Odaları, Depo (Piyano, Nota Sehpaları, Platformlar, Sandalyeler vb.) bulunmaktadır.

Yapının C Bloğu Sanatçı Çalışma Binası olup, Konser Salonundan ayrı, müstakil giriş – çıkışlı olacak şekilde toplam 4 katlıdır. Bu blokda Konser Müdürü Odası, Şef ve Misafir Şef Odaları, Sanatçı Çalışma, Giyinme ve Makyaj Odaları, Misafir Solist Odaları, Prova Kayıt Stüdyosu, Kütüphane, Enstrüman ve Enstrüman Tamir Odaları, Arşiv ve Teknik Servis Bölümleri bulunmaktadır.

D Blok ise Garaj Binası olup, inşaat alanını Batı yönünde demiryolu boyunca çevreleyen yol üzerinden müstakil giriş – çıkışlı olacak şekilde 4 katlı ve 800 araç kapasitelidir.

E Blok Güç Merkezidir. Projenin günümüzdeki enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için projeye sonradan eklenmiştir.

Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.