AutoCAD programı ilk olarak 1980 yılında Amerika merkezli Autodesk firması tarafından geliştirilmeye başlanmış, günümüzde de yaygın olarak kullanılan bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) programıdır. Bu programın belki de çok az bilinen özelliklerinden olan akıllı bloğu sizlere dilim döndüğünce anlatacağım. Umarım tek makalede açıklayabilirim.

Kapı, pencere, döşeme kesitleri, mobilyalar vb. çizimler için mimarlar, kolon ve perde donatıları, parapet vb çizimler için mühendisler çok sıklıkla blok özelliği kullanırlar. Değişen her durum için bu bloklarını bozar ve yeni durum için düzenlerler. Bunun nedeni blokların içinde yapılacak değişiklikler o bloğun olduğu tüm çizimleri değiştirmesidir. Bunu akıllı blok kullanarak zamandan kazanabilir ve daha pratik çizim yapabilirsiniz.

İlk örneğimizi kapı ile gösterelim. 15 cm, 20 cm ve 25 cm kalınlığında üç farklı duvar için kullanılan kapı modelimiz olsun. Tek blok içinde üç farklı kapıyı tanımlayalım. Öncelikle kullanacağımız kapıları çiziyoruz.

Şekil 1 – Kapı Çizimleri

Kapılardan birini istediğiniz isimde blok yapıyorsunuz. Diğer iki kapıyı kopyalıyoruz. Daha sonra blok yaptığımız çizimin içerisine giriyoruz. Blok içine girdiğinizde sağ tarafta “Block Authohoring Palettes – All Palattes” ekranı açılacaktır. Buradan “Parameter Sets” sekmesi içerisinde “Visibility Set” ikonuna tıklıyoruz. Daha sonra bloğumuzda sabit olmasını istediğimiz noktayı seçiyoruz. Ben kapının sol tarafında bulunacak duvarın orta noktasına gelecek yeri seçeceğim. Kapıyı duvarlara bu noktaya göre yerleştireceğiz.

Şekil 2 – Block Authoring Palettes Ekranı ve Silik Görüntü Gösterme Butonu
Şekil 3 – Visibility Tanımlanan Nokta

Tanımladığımız parametrenin üzerine tıkladığımızda “Visibility States” adında yeni bir ekran açılacaktır. Bu ekranda kaç çeşit kapı tanımlaması yapmak istiyorsak her biri için bir isim veriyoruz.

Şekil 4 – Visibility States Ekranı

Tanımlamalar tamamlandıktan sonra sağ üst köşede bu tanımlamalarımız görünecektir. Burada “Kapı 1 – 15 cm Duvar” durumunu seçiyoruz ve diğer iki kapı çiziminde buraya getiriyoruz. Daha sonra diğer sekmelere geçerek diğer iki kapıyı sağ üstte “Visibilty Mode” butonuna tıklayarak çağırıyoruz. Buralara gelen kapılar pasif olacaktır. Her sekme için aktif olması gereken kapıları aktif yapıyoruz ve diğer kapıları pasif yapıyoruz. Aktif ve pasif yapmak istediğimiz öğeleri seçiyoruz ve farenin sağ butonuna basıyoruz. Açılan ekranda “Object Visibilty” butonuna tıklıyoruz ve burada uygun komutu seçip işlemi tamamlıyoruz. Daha sonra bu kapıları orta noktalarından üst üste getiriyoruz. Farklı parametre ve eylem tanımlayacaksanız eş bir noktada üst üste getirmek çok önemlidir.

Şekil 5 – Görünmezlik ayarlaması yapıldıktan sonra tüm çizimler sabit noktada üst üste getirilir.

Bu tanımlamaları yaptıktan sonra “Close Block Editor” diyoruz ve kaydederek kapatıyoruz. Bu bloğumuzda artık 3 çeşit kapı bulunuyor. Duvarlarımıza uygun olanı seçebilir ve düzenleyebiliriz.

Şekil 6 – Görünmezlik ayarı yapıldıktan sonra blok kaydedilir. Kayıtlı blok üzerine tıkladığımızda bu şekil sekme açılır.

Peki kapımızın açılış yönüne bu duruma uygun değilse aynalama yada döndürme mi yapacağız? Tabiki hayır. Bu kapıya başka parametreler ekleyerek bu sorunu çözeceğiz. Bu işlemi yapabilmemiz için “Flip” parametresini tanımlıyoruz. Bu komutu çalıştırdığımızda, objeyi nereye göre aynalayacağını soracaktır. Kapı için en ideal nokta kapının her iki eksendeki orta noktası olmaktadır. Daha sonra “Action” bölümünde bu çizime eylem atayacağız. Flip butonuna bastıktan sonra tanıttığımız “Flip State 1” eksenine tıklıyoruz. Daha sonra tüm çizimi seçiyoruz ve tamamlıyoruz işlemi. Artık bloğu kapatabilir ve düşey eksende kapımızı tek tıklama ile değiştirebiliriz.

Şekil 7 – Aynı bloğa düşey eksende aynalama özelliğinin tanıtılmış hali.

Aynı komutu yatay eksen içinde tanıtacağız ve iki eksende de kapılarımız değiştirilebilecektir. Bu işlemi 20 cm ve 25 cm genişlikleri içinde tekrarlıyoruz ve işlemimizi tamamlıyoruz.

Şekil 8 – Her iki eksende de aynalama işleminin tanıtılmış durumu

Bu işlemlere ilave olarak döndürme (rotate), sündürme (stretch), taşıma (move) eylemleri de eklenebilir. Bu eylemleri başka bir makalede tarif edeceğim ve uygulayacağım.

Sabır gösterip okuyan ve izleyen herkese teşekkür ediyorum.

Uygulamada yaşayacağınız sorunları ve varsa başka sorularınız yorum kısmına yazabilirsiniz.

Saygılarımla.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.