Konuya başlamadan önce ilgili terimlerin anlamlarına bir bakmakta yarar olacaktır.

Performans, o işle ulaşmak istediği amaç yönünde belirlenen hedeflere ve standartlara ne ölçüde ulaşabildiğini gösteren bir kavramdır. Yani, ortada bir hedef olmalı ve bu hedefe göre de bir değerlendirme yapılabilmeli. Peki, deprem performansı nedir?

Yapının ve zeminin özelliklerine göre tanımladığımız bir deprem etkisinde, yapıda oluşabilecek hasarların seviyesine göre belirlenen yapı güvenliğine deprem performansı diyebiliriz. Deprem performans analizi ise, yapıdaki hasarların yerini ve seviyesini verir.

TDY 2007’nin 7. Bölümü ve TBDY 2018’in 3. ve 15. Bölümlerinde bu konuya değinilmiş olup mevcut binaların performansının nasıl belirlenecegi açıklanmıştır.

TDY 2007’de 3 farklı performans düzeyi bulunurken, TBDY 2018’de 4 farklı performans düzeyi bulunur (Tablo-1). Hasarın olmadığı veya ihmal edilebilir olduğu durum için eklenen “Kesintisiz Kullanım” performans düzeyi farklılık olarak göze çarpmaktadır.

Bu düzeyler için öngörülen hasarlı elemanlar ve oranları ile ilgili detayları 15. Bölümde inceleyeceğiz. Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

İnş. Müh. Yüksel Kaya

Tablo 1 – TDY 2007 ile TBDY 2018 karşılaştırması
Şekil 1 – TDY 2007’e göre bina performans düzeyleri
Şekil 2 – TBDY 2018’e göre bina performans düzeyleri

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.