Dünyanın en bilinen barajlarından olan ve Amerika’nın simgesi haline gelen Nevada’nın Hoover Barajı Las Vegas’ın yaklaşık 30 km güneydoğusunda Kolorado Nehri’nin Black kanyon bölgesinde inşa edilmiştir. İnşaatı 1931 ile 1936 yılları arasında süren baraj, ABD başkanı Franklin Roosevelt tarafından 30 Eylül 1935 tarihinde hizmete sunulmuştur.

Barajın inşaası, binlerce işçinin çalışmasına ve yüzün üzerinde işçinin ise hayatına mâlolmuştur. Modern mühendisliğin zaferi olarak bilinen Hoover barajının üç temel görevi vardır:

  1. Colorado nehrinin taşmasını önleyip selleri engellemek.
  2. Geniş çöldeki tarımsal alanları sulamak ve Las Vegas gibi büyük şehirlerin su ihtiyacını karşılamak.
  3. Bunların yanında ürettiği güçle ABD’nin güneybatısının elektriğinin büyük bir kısmını karşılamak.

Ciddi bir mühendislik çalışmasının ürünü olan Hoover barajına ait teknik bilgiler ise şöyledir:

Türü: Kemer ağırlık barajı
Yükseklik: 221.3 m
Beton hacmi: 3.24 milyon m³
Kullanılan beton miktarı: 6 milyon ton
Rezervuar alanı: 622 km²
Rezervuar kapasitesi: 34.1 milyar m³
Kurulu güç: 2080 MW

Hoover’ın hidroelektrik santralinde 2 milyon kWh yani 1.7 milyon eve yetecek kadar elektrik üretebilen 17 jeneratör bulunuyor.

Baraj, inşaası sırasında 10.000 ile 20.000 arasında işçiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam olanağı yaratmıştır. Bunun yanında 200’den fazla mühendis baraj inşaatının çalışmalarında yer almıştır. Bu denli büyük bir proje inşaatının yakın alanlarında işçiler için özel kamplar kurulmuş ve çalışmalara hız kesilmeden devam edilmiştir. Barajı inşa etmek için insangücü, malzeme ve kaynakları temin etmek üzere konumun nüfus merkezleriyle büyük ulaşım hatlarına yakın olması gerekmekteydi. Bu proje ABD’nin en yüksek kemerli barajının olması yanında federal hükümetin üstlendiği en büyük bina projesidir.

165 milyon dolar maliyete sahip olan barajın finansmanı Amerika Federal Hazinesi tarafından karşılanmıştır. Barajın ürettiği elektrik 2017 yılında kadar imzalanan sözleşmeler bitene kadar Arizona’da 15 bölgede faaliyet gösteren Batı Bölgesi Güç İdaresi tarafından Arizona, California ve Nevada’ya pazarlanmaktadır. Bu gücün %56’lık büyük kısmı Güney California kullanıcılarına %25’i Nevada’ya ve %19’u da Arizona’daki tüketicilere temin edilmekte. Güç satışlarından elde edilen gelirin çoğu barajın işletme ve bakım masraflarına harcanmaktadır. Hoover barajının oluşturduğu göl ve bunun yanında sağladığı kontrollü akış elektrik üretimi ve sulamanın yanında birçok faaliyet için önemli kullanım alanı oluşturmaktadır. Yüzme, kürek, balıkçılığın yanında turistik gezi gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için her yıl 9 milyondan fazla ziyaretçi burayı ziyaret etmektedir. Ayrıca Hoover Barajı’nın oluşturduğu, Milli Park Servisi tarafından kontrol edilen göletler büyük rekreasyon alanları oluşturmaktadır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.