SAYGI YOK SAYGIIIII !

0
547
-Article Top-
- Advertisement -

Yıllarca sıralarda dirsek çürüttükten sonra mühendis olmanın gururu, arkasından iş ararken içine düşülen soru işaretleri kuyusu, peşine de iş bulunduğu zaman başarabilecek miyim gerginliği!

Hayat koşturmacalarla dolu ve insanların çoğu birbirine her konuda bırakın yardımcı olmayı çelme takmaya çalışıyor sanki. Yengeç sepeti ülkemde bir Allah’ın kulu yahu bu çocukta ışık var bu firmaya müdür olmalı, bu çocuk bizim şefimiz olmalı falan demez!

Yeni mezunsan ve bahsettiğim tüm aşamaları geçmiş artık işine yoğunlaşmak, kendini işine vermek, bir yandan öğrenmek bir yandan da faydalı olmak için çabalamak istersin ama sana hoooppp derler!

Kim mi? Üretimdeki Ahmet usta, Şantiyedeki Rüstem kalfa, bilmem ne ekibinin şefi formen Hüseyin ve daha niceleri… Ne derler? Bu mühendisler de hiçbir işten anlamıyor derler! Kendisi yıllardır işin içinde olmanın verdiği rahatlık ve bildiği kadarını içinde bulunduğu disiplinin tamamı zannetmenin verdiği azgüven’le sallar savunmasız olan yeni mesai arkadaşına. İşin tuhafı onu cebinden çıkartacak kadar iş tecrübesi, bilgisi, yaşı olan ve ondan konum olarak yukarda olan babacan ustalar bunların egosunun onda birini taşımazlar.

Bırakmazlar kardeş! Ağzı tadıyla çalışmak haramdır sana. Cebine penseyi 1 ay önce takan çırak, eline çekici 3-5 ay önce alan kalıpçı bile bu arkadaşların laflarıyla seni küçük görür. Mücadele edip alt etmen gerekir hepsini. Silahların ise yine o kuyu kazanlarla aynı karavanayı paylaşan hakkaniyetli ustalar, kendisinin de bu yollardan geçtiğini unutmayan şefler, müdürler ve kimi dinleyeceğini iyi bilen patronlar olur. Ama her zaman en büyük silahın azmin olacak bunu sakın unutma değerli meslektaşım.

Atalar ne güzel söylemiştir “it ürür kervan yürür” diye. Boş beleş adamlar konuşacak sen yürüyeceksin! “Şu bizim yeni mühendis Emre ne hızlı çıktı, ilk geldiğinde nasıldı şimdi nasıl?” dedirteceksin mesai arkadaşlarına, ya da “İpek hanıma bakıyorum da nasıl bir ilerleme kaydetti, helal olsun valla!” dedirteceksin.

İş dünyası zordur değerli kardeşim. İş bulması da zordur, ona tutunması da. Ama gerçekten istersen yapamayacağın hiçbir şey yoktur.

Tacitus’un sözü hep aklının bir kenarında dursun “Siz kendinize inanın, başkaları size inanacaktır”.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.