Doğru boya sistemi nasıl seçilmeli” konulu makalemde korozyon kategorilerinden ve boya sisteminin nasıl seçileceğine değinmiştim. Peki, boyanın uygulanacağı yüzey boyanmaya hazır mı? Boyaya hazırlamak için ne yapılmalı? Bu yazımda size kaplama sisteminden önce yüzeyin hazırlanması ve öneminden bahsedeceğim.

Boya öncesi yüzey hazırlamada harcanan zamanı azaltmak, boyayı verimli kullanmak ve boyanın ve yüzeyin ömrünü uzatmada yüzey temizliği büyük önem taşır. Korozyon derecesi tespit edilmiş ortam ile en uygun boya seçimi büyük maliyet avantajı sağlayacaktır.

Yüzey hazırlama, yüzey üzerindeki yapışkan kiler ve lekeler gibi yüzey üstü kusurları gidermek olarak tanımlanmakta olup, esas amacı, kaplamaya zarar verebilecek maddelerin uzaklaştırılması ve böylece çeliğe uygulanacak astar ile yüzey arasında uygun bir yapışmanın sağlanmasıdır. Yüzey hazırlama ayrıca korozyonu başlatacak kirleticilerin miktarının azaltılmasına da katkı sağlamaktadır.

Yüzey hazırlama şeklini neler etkiler?

Boyama öncesinde temizlik gerektiren çelik yüzeyler büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılık özellikle kaplanmış ve bakım gerektiren yüzeylerde daha da belirgindir. Gerekli olan yüzey hazırlama şeklini;

– Yapının yaşı ve yeri,
– Önceki yüzeyin kalitesi,
– Mevcut kaplama sisteminin performansı ve bozulma derecesi,
– Önceki ve gelecekteki korozyon ortamının şiddeti ve tipi,
– Planlanan yeni kaplama sistemi

etkiler. Yüzey hazırlama metodu seçiminde, belli seviyede yüzey temizliği sağlayacak yüzey hazırlama sınıfının dikkate alınması gerekiyor. Yüzey hazırlama maliyeti genellikle temizlik seviyesiyle orantılı olduğundan, kaplama sisteminin tipine ve amacına uygun hazırlama sınıfı veya gerçekleştirilebilecek hazırlama sınıfına uygun olan kaplama sistemi seçilmelidir.

Yüzey hazırlamada nelere dikkat etmeliyiz?

Yüzey hazırlama işlemini istenilen kriterlere uygun gerçekleştirmek için;

– Uzman personel yeterli teknik bilgiye sahip olmalı,
– İlgili bütün sağlık ve güvenlik mevzuatına uyulmalı,
– Hazırlanacak yüzeyler kolay ulaşılabilir olmalı,
– Hazırlanacak yüzeyler yeterince aydınlatılmalı,
– Bütün yüzey hazırlama çalışmaları uygun bir şekilde kontrol edilmeli ve denetlenmelidir.

Seçilmiş yüzey hazırlama metoduyla belirtilen hazırlama sınıfı gerçekleşmediğinde veya hazırlanmış yüzey kaplama sistemi uygulanmadan önce bir değişiklik meydana gelmişse yüzey hazırlama yönteminin ilgili kısımları belirtilen hazırlama sınıfı elde edilene kadar tekrarlanır.

Kaynak serpintileri, çapaklar ve diğer keskin köşelerin giderilmesi için kaynaklı bölgelere uygulanacak ön işlem ayrıntılarının belirtilmesi gerekmekte olup, bu işlemler yüzey hazırlama işleminden önce imalat aşamasında gerçekleştirilir.

Bir sonraki yazımızda yüzey tiplerini ve bu yüzeylerin hazırlanma metotlarından bahsedeceğiz.

Saygılarımla,
İnş. Müh. Yüksel KAYA

 

Yararlanılan Kaynaklar;

– İnş. Yük. Müh. İdil YURDAKUL PEKER / Çelik Elemanların Boya Öncesi Yüzey Hazırlığı

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.